top of page
naselja-26.jpg
Išči

Samanta Baranja

Samanta Baranja je strastna raziskovalka, jezikoslovka in predana zagovornica ohranjanja in razvijanja romskega jezika. Že od mladosti goji globoko ljubezen do jezikov, ki jo je usmerila v študij nemškega jezika in književnosti. Vendar pa se je kmalu zavedala, da bi njen jezikovni mozaik postal še bolj bogat, če bi bolje spoznala in razumela tudi svoj materni jezik. To jo je pripeljalo do raziskovanja romskega jezika, ki ga je začela preučevati najprej kot raziskovalka na Pedagoškem inštitutu.




Njena strast do jezikoslovja se ni ustavila pri raziskovanju, temveč se je razvila v številne pomembne vloge, ki jih trenutno opravlja. Kot koordinatorka izobraževanj na  Centru šolskih in obšolskih dejavnosti in honorarna sodelavka, ki pripravlja rubriko romskega jezika za romsko televizijsko in radijsko oddajo na RTV Slovenija, aktivno prispeva k ohranjanju romske jezikovne in kulturne dediščine. S svojim delom ne le bogati jezikovno krajino, temveč tudi spodbuja večjezičnost in kulturno identiteto, ki je ključnega pomena za romsko skupnost.




Najbolj je ponosna na izdajo slovnice prekmurske romščine z naslovom Amari čhib – Naš jezik, ki vsebuje poglavja iz sociolingvistike, glasoslovja, oblikoslovja in skladnje. Slovnica je opremljena z recenzijami strokovnjakov, ki se ukvarjajo z vprašanji Romov. Poleg tega je tudi urednica in ena od avtoric slovensko-romskega slovarja Znam romsko, ki vključuje pojme in fraze v devetih romskih različicah.


 
 
 

Comments


bottom of page